Incydentalne pogorszenie jakości ścieków oczyszczonych
Szanowni Państwo,
w związku z pojawiającymi się w mediach społecznościowych informacjami, dotyczącymi pogorszenia jakości ścieków oczyszczonych odprowadzanych do Wisły, Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Górze Kalwarii uprzejmie informuje, że:
• Oczyszczalnia Ścieków w Moczydłowie, odpowiadająca za oczyszczenie 98% ścieków odprowadzanych siecią kanalizacyjną w Gminie Góra Kalwaria, znajduje się w końcowej fazie modernizacji. Obecnie trwają prace zmierzające do włączenia nowych obiektów w ciąg technologiczny oczyszczalni oraz ich rozruchu.
• Proces biologicznego oczyszczania ścieków odbywa się obecnie na dwóch z trzech działających reaktorów biologicznych, w związku z tym efektywność usuwania zanieczyszczeń może być niższa. Skuteczność pracy reaktorów zależy od wielu czynników, w tym od zmienności napływu ładunków na oczyszczalnię, temperatury otoczenia, wyłączania poszczególnych zespołów urządzeń na oczyszczalni w trakcie prowadzenia prac, przełączeń rurociągów i in.
• Obowiązujące prawo dopuszcza podwyższenie wartości substancji zanieczyszczających dla oczyszczalni będących w czasie przebudowy (Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych). Niemniej, zrzut do Wisły oczyszczonych ścieków z podwyższoną wartością substancji zanieczyszczających to sytuacje incydentalne.
• Proces oczyszczania ścieków jest pod stałą kontrolą personelu Wykonawcy oraz służb eksploatacyjnych ZGK.
Jednocześnie Spółka pragnie podkreślić, że średnia objętość zrzucanych ścieków oczyszczonych do Wisły wynosi ok. 50 litrów / s. a średni przepływ wody w Wiśle na wysokości Góry Kalwarii wynosi 434 000 litrów / s.
Objętość ścieków oczyszczonych zrzucanych do Wisły stanowi 0,01 % jej średniego przepływu, dlatego chwilowe przekroczenia stężeń zanieczyszczeń nie stanowią zagrożenia dla ekosystemu rzeki. Prowadzona modernizacja ma na celu długofalową poprawę jakości ścieków oczyszczonych oraz zapewnienie stabilnie zachodzącego procesu oczyszczania, dzięki czemu łączna zawartość zanieczyszczeń odprowadzanych do rzeki w kolejnych latach, będzie istotnie niższa, co przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego.